Zimmermann Árpád - Ismert terepen

Zimmermann Árpi horgásztársunk küldött egy beszámolót az igen eredményesnek mondható túrájáról. Árpi rutinos balatoni pontyhorgász, személyes tapasztalatait, továbbá hasznos információkat oszt meg ebben az írásában a balatoni behúzós horgászatról. Számtalan 10 kg feletti példány mellett sikerült egy kapitális, 20+-os példányt is lencsevégre kapnia.


Ismert terepen

 

Immáron harmadik éve járok vissza a Balatonra, tavasszal és ősszel mindig eltöltök 1-2 hetet ezen a hatalmas vízen. Itt nincs két egyforma túra. A meder folyamatosan változik, az iszap és a milliónyi vándorkagyló telepek vagy az elburjánzó hínár rengeteg. Mindig más-más arcát mutatja, valamint mindig vannak különböző nehézségi tényezők, mint például az időjárás, a vitorlások vagy a hatalmas fehérhalállomány. 2016 őszén az első behúzós horgászatom alkalmával sikerült egy kapitális 25 plusszos tövest elcsípni.

 

Ez váltotta ki belőlem azt az érzést, ami miatt évről évre visszajárok ide, ugyanis egy ekkora vízen sohasem tudhatjuk mikor és mivel hoz össze minket sors, minden egyes túránkba ott lehet életünk hala. Így az idén is, ahogy már a korábbi években is, nagy reményekkel tértem vissza az északi part középső medencéjébe. Tavaly egy sajnálatos időjárási jelenség következtében, mikor a Balaton kilépett a medréből, a hatalmas hullámok, víz alatti hínár rengeteget sodorva, folyamatosan összeszedték a szerelékeket, teljesen ellehetetlenítve a horgászatot. Akkor az egy hetes túra négy napjában abban a pár órában mikor éppen nem akadt hínárba a zsinórunk, sikerült pár 10-12kg hal mellett egy 17 kg-os tövest is elcsípni, de 4000m zsinór elvesztése után jobbnak láttuk feladni a küzdelmet.

 

 

Idén ősszel már 2 hétre terveztem be, jöjjön bármilyen front, eső, szél, vitorlásverseny vagy bármilyen tényező, semmi sem tántoríthatott el, hogy ismét egy kapitális öreg halat a kezemben tarthassak. Érkezésem napján vészjósló felhők gyülekeztek, amit, egy cseppet sem bántam, mert tapasztalataim alapján az mindig jó halat jelent. Mivel egyedül érkeztem meg a két hetes túrámra gyors táborállítással kezdtem, társaim csak napokkal később csatlakoztak be. A beígért vihar hatalmas mennyiségű esővel érkezett meg a délután, és nem is csitult hajnali 5 óráig. Mire visszakapcsolták a viharjelzést első fokúra már a vízen is voltam.

 

 

Mivel már harmadik éve idejárok mondhatni, hogy ismerem a placcot, így sokat már nem bajlódtam a meder feltérképezésével. 300-350 méteren alakítottam ki az etetésem, amire kizárólag 24-mm golyót szórtam. Ez körülbelül egy 60-80 m²  sugarú kört foglalt magában és ennek a széleit horgásztam kizárólag, olykor 50m-re elrakva az etetéstől. Az első alkalommal 2-3 kg terítettem szét, majd ezután, halanként már csak 2-3 marék ment be. A Balatonon véleményem szerint nem igazán lehet leszelektálni a nem kívánt méretű pontyokat. Itt teljesen mindegy, hogy mennyire engedjük el a hajszálelőkét, mekkora méretű golyót rakunk fel vagy mennyire etetünk keveset, avagy sokat. Tökéletes szelektálást nem lehet alkalmazni, ha bejön elénk egy nagyobb csapat nehezen kivitelezhető bármelyik módszer.

 

 

Ami nekem bevált, ha a nem kívánt méretű halakat fogom, egyszerűen hagyom pihenni a helyet 12-24 óráig, ha ez sem működik, arrébb viszem a bójáim. Ezért is érkeztem 2 hétre, mert így sokkal nagyobb a sansz hogy egy két termetesebb példány betéved az etetésünkre. Az első 4 nap a hidegfrontnak köszönhetően, hatalmas mennyiségű halat adott, az átlagsúly is bőven 10kg felett volt.

 

 

Néhány 13-15kg közötti hal után a túra 3 napján beköszönt ismét egy öreg hal mely átlépte a 20kg-os képzeletbeli álomhatárt. 1 szem 30mm-es fűszeres golyóval sikerült becsapni ezt az egészségtől kicsattanó tövest.

 

 

Ez volt a 2 hetes túra legnagyobb hala, mellette volt 2 db 15 körüli és számtalan 12-13kg-os hal.

 

 

Kezdetben elhagyós módszerrel kezdtem, de a hihetetlen halsűrűség miatt 3 nap és mínusz 70 db ólom után, 170 gr-os inlinera váltottam.

 

 

A negyedik napon a jó időnek köszönhetően csökkent valamelyest a kapás szám, amit őszintén megvallva, nem bántam az előző napi 2-3 órás alvások miatt. Sajnos a hátralévő időben már nem sikerült 15kg fölé menni, de ugyanakkor sikerült igazán egyedi és egészséges halakat lencsevégre kapni.

 

 

A két hét alatt körülbelül 30kg golyót használtam el, ami véleményem szerint egyáltalán nem számít soknak a kifogott halmennyiséget tekintve. Pár évvel ezelőtt még nagy mennyiségű golyót szórtam tigrismogyoróval kiegészítve, de azt az első túrám után elhagyva, sikerült egyre darabosabb átlagsúlyt elérnem a következő horgászatok alkalmával.

 

 

Véleményem szerint, ezen a hatalmas vízen minimum egy hetet el kell tölteni ahhoz, hogy kapitális halat tudjunk fogni, nem tudhatjuk előre milyen nehezítő tényező fogja befolyásolni a horgászatunkat. A befektetett munkát és időt mindig meghálálja a Balaton.

 

Zimmermann Árpád

Térképes helykereső

Balatoni Horgászturisztikai
Adatbázis

Tovább az adatbázisra